DnnForge - NewsArticles
تاریخ انتشار: پنجشنبه 01 مرداد 1394
مرکز تخصصی سم شناسی استان آمادگی پذیرش نمونه ها از استان های همجوار و کشور عراق است

  مرکز تخصصی سم شناسی استان آمادگی پذیرش نمونه ها از استان های همجوار و کشور عراق است

امتیاز: Article Rating

به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر ناصر عباسی در رابطه با نام گذاری این مرکز اظهار داشت: این مرکز به نام دکتر سلطان احمد ابراهیمی استاد فارماکولوژی و سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران نامگذاری شده که تحقیقات و تلاش های بسیار گسترده ای در حوزه های سموم گیاهی، جانوری داشته است.

 
وی خاطر نشان کرد: ویژگیهای رفتاری و اخلاقی این استاد فرهیخته همواره قابل ستایش بوده زیرا به دلیل فروتنی و تواضع در حیطه تخصصی خود در کشور بسیار کم شناخته شده است لذا با نامگذاری این مرکز به نام مرکز دکتر سلطان محمد ابراهیمی، سعی نموده ایم بزرگداشت نام این محقق برجسته کشور سهمی داشته باشیم. 
 
این متخصص فارماکولوژی و سم شناسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از مشکلات استان همواره وجود یک مرکز تخصصی تعیین سطح دارو و سم شناسی در استان بوده است، افزود: قبل از به بهره برداری رسیدن این مرکز تخصصی، نمونه های گرفته شده به استان تهران فرستاده می شد که پروسه درمان را بسیار طولانی می نمود که در اثر این گذشت زمان، بیمار یا در اثر وجود سم در بدنش فوت نموده و یا اینکه بهبود می یافت.
 
وی با بیان اینکه اگر دارویی در بدن افزایش پیدا کند، به این مقدار سم گفته می شود، ابراز کرد: بنابراین اگر کسی عمداً و یا سهواً دارو یا سم استفاده کند، به میزان زیاد وارد وارد بدن می شود و پس از رساندن فرد به اورژانس نمونه خون وی گرفته شده و به  مرکز تخصصی تعیین سطح دارو و سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایلام به نام دکتر سلطان احمد ابراهیمی فرستاده می شود.
 
دکتر عباسی تاکید کرد: این مرکز پس از دوساعت می تواند نوع سم و مقدار آن را در خون و بدن بیمار تشخیص دهد و در اختیار پزشک معالج وی قرار می گیرد. بنابراین پروسه زمانی ارسال نمونه ها از ایلام به تهران با افتتاح و بهره برداری این مرکز از میان برداشته شده است.
 
وی به موارد دیگر ارائه خدمات در این مرکز اشاره کرد و گفت: مواردی نیز از پزشک قانونی به این مرکز ارسال می شود که در تشخیص نوع مرگ افراد و تبعات ضایعات جسمی در نوع مرگ استفاده می گردد. همچنین موارد استفاده این مرکز در نیروی انتظامی در رابطه با تشخیص نوع مواد مخدر، قاچاق دارو و دیگر موارد قاچاق، تشخیص مرگ احشام در حوزه دامپزشکی و.. می باشد.
 
رئیس مرکز تخصصی تعیین سطح دارو و سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیان داشت: این مرکز به کمک دانشگاه علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی در ماه گذشته با اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال به مرحله افتتاح و بهره برداری رسیده و این قابلیت را دارد که از استان های مجاور و کشور عراق نمونه هایی برای آزمایش قبول کند که در کمترین زمان ممکن نتیجه را به آنها اعلام نماییم.
 
وی یادآور شد: علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر  از مرکز تخصصی تعیین سطح دارو و سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایلام می توانند به سایت دانشگاه علوم پزشکی ایلام، بخش مرکز تحقیقات زیست فناوری و گیاهان دارویی مراجعه نمایند.

 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • مرکز تخصصی سم شناسی استان آمادگی پذیرش نمونه ها از استان های همجوار و کشور عراق است
ثبت امتیاز
جستجو